Galaktik Cumhuriyet Kuruldu!

Herkese merhaba, bugün gazetemize gelen ve yayınlanması zorunlu olan bir duyuruyu sizlerle paylaşacağız. Galaktik Cumhuriyet geçtiğimiz gün kuruldu, misyonu evrendeki tüm gezegenlerin ve insanların çıkarını gözetmek olan bu federasyon kendisine katılan tüm gezegenlere sonsuz zenginlik ve nüfusa göre eşit vergi dağılımı vaad etti. Tüm evrende fakirliği bitireceklerini iddia eden Galaktik Cumhuriyet yetkilileri daha şimdiden birçok gezegenin kendilerine katıldığını belirttiler.

Peki bu neden oldu? Bu konuda çok yakın dostum olan Dünya gezegeninin başkanı Fransis ile yaptığımız muhabbetten bazı notları aktaracağım. Bildiğiniz gibi evrende kurulan tüm şirketlerin çoğu ya uzayda ya da onları denetlemekten oldukça uzak olan dış gezegenlerde kuruluyor. Bu durumda asla ama asla vergi ödemiyorlar, gezegenler halklarının ihtiyaçlarını karşılamak için malzeme satın almak zorundalar, çünkü kendi hammadde üretimleri çoğu gezegene yetmiyor ya da halk robot, uzay mekiği gibi hazır ürünlerden istiyor. Bu durumda gezegenin yöneticisi bunların satın alınmasına izin vermek zorunda kalıyor fakat gezegen içi ekonomide vergi akışı olmadığı için hem kendileri hem de halk bu malzemelere ulaşamıyor.

İşte tam da bu yüzden Galaktik Cumhuriyet'in kurulması hayati önem taşıyordu. Birliğe katılan her gezegen daha fazla vergi demek oluyor, alınan vergi ise nüfusun oranına göre gezegenler arasında bölünerek ekonominin devam ettirilmesi sağlanıyor. Yani bunu bir nevi uzayı parsellemek gibi düşünebilirsiniz. Dante olarak bunun beni fazla etkilemeyeceği kesin, fakat büyük kârlar edip vergi ödemeyen şirketlerin oldukça etkileneceğine ve hatta bir sürü patronun bayağı sinirleneceğine eminim.

Galaktik Gazete - Kısa ve zorunlu haber.
Yazan: Dante Superpower.