UROTEK (Evrensel Robot Teknolojileri)

Evrenin en dandik ve en kazık sabah ekinden herkese merhaba! Bugün UROTEK ile bir röportaj gerçekleştireceğiz. Karşımda en yeni robotları olan Robo-5 var. Bize tüm bunların nasıl gerçekleştiğini anlatacak.

"Merhaba ben Robo-5. Gördüğünüz gibi ortalama bir insan zekasına sahip olabilen ve en az bir insan kadar iyi hareket edebilen ilk ve tek robotum. Şu an için ürettiğimiz diğer robotlar bu kadar zeki değiller. Sadece belli başlı işleri yapabiliyorlar. Örneğin barmenlik, temizlik ve çeşitli taşıma işleri gibi."

Peki bu iş nasıl işliyor?

"Bütün robotlarımız şu anda içinde bulunduğumuz merkezi binaya yazılımsal olarak bağlıdır. Yani hepsi bilgilerini buradan alıp buraya geri yollar. Tüm bilgiler bir havuzda biriktirilir, bu sayede robotlarımız sürekli öğrenebilir ve sahip olduğu her bilgiyi birbiriyle paylaşabilirler. Fakat şuan için yeterli miktarda donanıma sahip olmadığımızdan bütün bu özellikler kısıtlanmış durumdadır. Yeterli finansal başarıyla, daha büyük özellikler devreye sokabiliriz."

"Peki en çok satan robotunuz hangisi?"

"En çok satan robotumuz, küçük ama etkili bir droid olan ve kanatları sayesinde havada dört yöne hareket edebilen, insan yardım droidi Robo-3. Bu robot, diğer tüm robotlar gibi merkezimize bağlı olarak çalışır. Sizin sorularınıza, ihtiyaçlarınıza, küçük işlerinize -kahve taşımak ve temizlik gibi- cevap verebilmek ve güvenlik sorunlarınızda gerekli yerleri aramak için üretilmiştir."

Peki diğer büyük robotlarınız, mesela (Robo-4) neden insana benzemiyor?

"Robo-4'lerin daha çok kare bir vücuda ve keskin hatlara sahip olması finansal bir durum. Onlar genellikle sanayi alanlarında ve büyük şirketlerde, insanların çokta göremeyeceği yerlerde kullanılıyor. Benim gibi insana benzeyen robotlar üretmek çok pahalı bir süreç olacağından, hem de insanları robotlara alıştırmak amacı ile yavaş yavaş ilerlemeye çalışıyoruz. Şimdilik en büyük odağımız onların zekalarını geliştirmek ve onları ihtiyacı olan insanlar için daha işlevsel hale getirmek. Yakında her yerde bu yeni modelleri göreceksiniz ve küçük droidler ortadan kalkacak."

Peki neden buna yeni başladınız? Yani tüm bunlar binlerce yıldır yapılabilecekken, ne için şimdi yapıyorsunuz?

"Şöyle diyebilirim ki, eskiden kurallar bunu yapmamıza izin vermiyordu. Fakat insanlar artık değişiyor ve bir takım şeyleri kontrol ederek, evreni daha iyi biryer yapmak istiyorlar. Bizde bunun için robotları yaparak, oyunu biraz değiştirdik. Sonuçta insanların erişemeyeceği yerlere gidebilir, insanların kaldıramayacağı yükleri kaldırabiliriz."

"Robot teknolojisi nereye doğru gidiyor?"

"Şu an için tek amacımız, ürettiklerimizden kâr yapabilmek. Yani kârlı ve yatırım alan bir işletme kurmak istiyoruz. Ana binamızın yayın kapasitesi çok kısıtlı olduğundan sadece çevremizdeki gezegenlere satış yapabiliyoruz. Fakat ilerleyen günlerde bir madencilik işletmesi kurarak, maden çıkaran robotlar yapmaya başlayacağız. Bunlar insanların giremediği tehlikeli yerlere girerek, onların taşıyamadığı büyük yükleri taşıyabilecekler. Çok satacağına eminiz. Kısaca evrenin her yanına yayılmak ve hayatın her alanında hizmet etmek istiyoruz."

Firmanızın bizimle iş birliği yapacağını duydum.

"Elbette! Galaktik Gazete'nin de işbirliği ile 10 adet robo-4 dağıtıyoruz. Ayrıca Galaktik Gazete ile eski küçük robo-3 droidini getirene, robo-4 yüzde yirmi beş indirimli!"

Bu harika haberi bizler ile paylaştığın için çok teşekkür ederiz robo-5. Sizinle bir dahaki haberimizde görüşmek üzere!

Siz de duydunuz! Bu fırsat kaçmaz, şahsen robotumu yenileyen ilk kişi ben olacağım. Bir daha ki sabah ekinde görüşmek üzere.


Dante Superpower
Sabah Ekiniz!